Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
Zainteresowanie myślistwem łuczniczym w Europie w ostatnich latach wyraźnie wzrasta. Wskazują na to chociażby jednoznaczne dane Europejskiej Federacji Myślistwa Łuczniczego (European Bowhunting Federation, w skrócie EBF).
 
Łuk jako narzędzie polowań jest dopuszczony do stosowania w dwunastu państwach Starego Kontynentu, w tym m.in. we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Danii, Finlandii. W ostatnim czasie myślistwo łucznicze zalegalizowano na Słowacji (2009 r.) i w Estonii (2014 r.). Pozytywne doświadczenia płynące z realizowania tej formy polowań spowodowały, że Duńczycy poszerzyli katalog gatunków zwierząt, na które można polować z łukiem o występujące na Grenlandii piżmowoły (2012 r.) oraz renifery (2013 r.).
 
Myślistwo łucznicze zdobyło także uznanie CIC oraz FACE (we wrześniu 2014 r. EBF zyskała status organizacji stowarzyszonej w FACE), dwóch międzynarodowych organizacji zajmujących się sprawami łowiectwa, które zarekomendowały tę formę łowów jako skuteczną, etyczną i ekologiczną.
 
Swoisty renesans bowhuntingu w Europie nie ominął również naszego kraju. Polski Związek Myśliwych Łuczników powstał w 2013 r. jako odpowiedź na rosnące zainteresowanie zagadnieniami dotyczącymi tej prawdziwie tradycyjnej formy polowania wśród nemrodów. W kwietniu 2014 r. PZMŁ został pełnoprawną organizacją członkowską EBF, w grudniu 2014 r. natomiast uzyskał status stowarzyszenia rejestrowego, co znacznie zwiększyło wachlarz możliwości prowadzenia działań na rzecz rozwoju bowhuntingu.
 
Statutowym celem Stowarzyszenia jest szerzenie i utrwalanie zasad prawidłowego łowiectwa przy użyciu łuków. Ponieważ obowiązująca ustawa Prawo łowieckie (Dz.U. 1995 nr 147 poz. 713, z późn. zmianami), która reguluje kwestie związane z prowadzeniem gospodarki łowieckiej w Polsce, nie dopuszcza możliwości polowania z łukiem, jednym z zadań PZMŁ jest inicjowanie i wspieranie działań zmierzających do prawnego usankcjonowania tej formy łowów. Stowarzyszenie zajmuje się  ponadto promocją bowhuntingu w społeczeństwie oraz edukacją na temat prawidłowego i odpowiedzialnego myślistwa łuczniczego. Wśród jego członków znajdują się m.in. reprezentanci i członkowie uznanych organizacji łowieckich, w tym Safari Club International, Polskiego Klubu Safari, Nadwiślańskiego Klubu Safari oraz Towarzystwa Łowieckiego Ziem Wschodnich.
 
PZMŁ organizuje międzynarodowe kursy myślistwa łuczniczego wg programu IBEP (International Bowhunter Education Program). Członkowie stowarzyszenia biorą ponadto udział w targach łowieckich oraz festynach i festiwalach łowieckich organizowanych na terenie całego kraju.